Fri Aug 30
Moravian
at Lehigh Invite
Fri Aug 30
Elizabethtown/Susquehanna
at Light Up the Night Invite
Fri Aug 30
Drew
at Ramapo Season Opener
Fri Aug 30
Juniata
at St. Francis Opener
Fri Aug 30
Scranton
at Misericordia Invitational
Fri Aug 30
12:00 PM
Moravian
at Penn St.-Harrisburg
Fri Aug 30
1:00 PM
Otterbein
at Drew
Centenary Kickoff Classic
Fri Aug 30
2:00 PM
Wilkes
at Susquehanna
Connie Harnum Classic
Fri Aug 30
3:30 PM
Centenary (N.J.)
at Drew
Fri Aug 30
4:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Goucher
Fri Aug 30
4:00 PM
Muhlenberg
at Scranton
Fri Aug 30
4:00 PM
Penn St.-Harrisburg
at Moravian
Fri Aug 30
4:30 PM
DeSales
at Moravian
Fri Aug 30
4:30 PM
Franklin & Marshall
at Elizabethtown
Fri Aug 30
4:30 PM
Susquehanna
at Lycoming
Fri Aug 30
5:00 PM
New Paltz
at Scranton
Scranton Invitational
Fri Aug 30
5:00 PM
Lancaster Bible
vs. Elizabethtown
@ Gettysburg, Pa. Battlefield Classic
Fri Aug 30
5:00 PM
Juniata
at Muhlenberg
Fri Aug 30
5:00 PM
Rensselaer
at Elizabethtown
Brothers Pizza Blue Jay/Red Devil Classic
Fri Aug 30
5:30 PM
Catholic
vs. Meredith
@ Eastern Mennonite Route 42 Classic
Fri Aug 30
6:00 PM
Susquehanna
vs. Clark University
@ Salisbury, Md. Salisbury Sea Gull Classic
Fri Aug 30
6:00 PM
Denison
at Juniata
Fri Aug 30
7:00 PM
Juniata
at Alvernia
Fri Aug 30
7:00 PM
Notre Dame (Md.)
at Goucher
Fri Aug 30
7:00 PM
Elizabethtown
at Gettysburg
Battlefield Classic
Fri Aug 30
7:00 PM
Elizabethtown
at Rutgers-Camden
Fri Aug 30
7:00 PM
Vassar
at Moravian
Fri Aug 30
7:00 PM
Catholic
at York (Pa.)
Fri Aug 30
7:00 PM
Goucher
at Gwynedd Mercy
Fri Aug 30
7:00 PM
Gettysburg
at Catholic
Turk Emekli Classic
Fri Aug 30
7:00 PM
DeSales
at Goucher
Fri Aug 30
7:00 PM
Muhlenberg
at Susquehanna
Fri Aug 30
7:30 PM
Sage
at Drew
Drew Fall Festival
Fri Aug 30
7:30 PM
Juniata
at Chris. Newport
Christopher Newport Tourney
Fri Aug 30
7:30 PM
Mary Baldwin
vs. Catholic
@ Eastern Mennonite Route 42 Classic
Fri Aug 30
8:00 PM
Susquehanna
at Salisbury
Sea Gull Classic
Fri Aug 30
8:00 PM
Grove City
at Moravian
Sat Aug 31
Catholic/Goucher
at Howard University Labor Day Classic
Sat Aug 31
TBA
Connie Harnum Classic
at Susquehanna
Consolation / Championship (12 / 2 p.m.)
Sat Aug 31
10:00 AM
Dickinson
vs. Elizabethtown
@ Battlefield Classic | Gettysburg, Pa.
Sat Aug 31
11:00 AM
Wis.-Eau Claire
vs. Juniata
@ Christopher Newport University Christopher Newport Tourney
Sat Aug 31
11:00 AM
RIT
at Scranton
Sat Aug 31
11:00 AM
Susquehanna
vs. Thiel
@ Salisbury, Md. Salisbury Sea Gull Classic
Sat Aug 31
12:00 PM
Denison
at Elizabethtown
Sat Aug 31
12:00 PM
Gallaudet
vs. Elizabethtown
@ Gettysburg, Pa. Battlefield Classic
Sat Aug 31
1:00 PM
TCNJ
at Catholic
Sat Aug 31
1:00 PM
Misericordia
at Moravian
Sat Aug 31
1:00 PM
Penn State Brandywine
at Goucher
Sat Aug 31
1:00 PM
Susquehanna
vs. Muhlenberg
@ Salisbury, Md. Salisbury Sea Gull Classic
Sat Aug 31
2:00 PM
Catholic
vs. Lynchburg
@ Bridgewater (Va.) Route 42 Classic
Sat Aug 31
2:00 PM
Moravian
at Lancaster Bible
Sat Aug 31
3:00 PM
Alvernia
at Moravian
Sat Aug 31
3:00 PM
Juniata
vs. Marymount (Va.)
@ Christopher Newport University Christopher Newport Tourney
Sat Aug 31
3:00 PM
Drew
at Centenary (N.J.)
Sat Aug 31
3:00 PM
Scranton
at King's (Pa.)
Sat Aug 31
3:00 PM
Transylvania
at Juniata
Sat Aug 31
4:00 PM
Catholic
at Bridgewater (Va.)
Route 42 Classic
Sat Aug 31
4:00 PM
Scranton
vs. Montclair St.
@ Haverford Tournament
Sat Aug 31
5:00 PM
Moravian
at Ramapo
Sat Aug 31
5:00 PM
Coast Guard
at Scranton
Sat Aug 31
5:00 PM
Neumann
at Goucher
Sat Aug 31
5:00 PM
Lycoming
at Catholic
Turk Emekli Classic
Sat Aug 31
5:00 PM
Plattsburgh
at Elizabethtown
Brothers Pizza Blue Jay/Red Devil Classic
Sat Aug 31
7:30 PM
Ithaca
at Drew
Sun Sep 01
TBA
Scranton
vs. TBD
@ Haverford Tournament
Sun Sep 01
12:00 PM
Transylvania
at Goucher
Sun Sep 01
1:00 PM
DeSales
at Catholic
Sun Sep 01
3:00 PM
Hood
at Goucher
Sun Sep 01
5:00 PM
Susquehanna
at Muhlenberg
Tue Sep 03
4:00 PM
Juniata
at St. Vincent
Tue Sep 03
4:30 PM
St. John Fisher
at Susquehanna
Tue Sep 03
6:00 PM
Chatham
at Juniata
Tue Sep 03
7:00 PM
Scranton
at Gwynedd Mercy
Tue Sep 03
7:00 PM
Penn St.-Harrisburg
at Elizabethtown
No Event
View Full Schedule

Landmark Selects Women's Soccer All-Conference Team

Landmark Selects Women's Soccer All-Conference Team

MADISON, N.J. – Twenty-four student-athletes have been selected to the 2009 All-Landmark Conference Women’s Soccer team as voted by the conference’s seven head coaches. The All-Landmark Team includes a first and second team with 12 honorees on each team, with the selections being made by position. The voting for the All-Conference Team took place after the conclusion of the regular season and prior to the start of the Landmark postseason.

Moravian College topped the All-Conference voting with five honorees, but four other teams earned four selections. All seven Landmark teams placed at least one player on the team. Landmark regular and postseason Champions The Catholic University of America came home with two of the individual awards as senior defender Helene Nicoletti was voted the Defensive Player of the Year and freshman Courtney Orgill was picked as the Landmark Rookie of the Year. Scranton midfielder Chelsea Paskman was voted the Offensive Player of the Year, coming two years after she earned Landmark Rookie of the Year honors. Susquehanna Head Coach Kathy Kroupa and her staff were selected as the Coaching Staff of the Year.

2009 All-Landmark Conference Women’s Soccer Team
First Team

Pos-Name, School, Class, Hometown (High School)
F-Kelly Donnelly, Catholic, Jr., Garden City, N.J. (Garden City)
F-Abby Montgomery, Susquehanna, Sr., Hughesville, Pa. (Hughesville)
F-Emily Weida, Drew, So., Lancaster, Pa. (Lancaster Country Day)
M-Julie Briskey, Susquehanna, Jr., Selinsgrove, Pa. (Selinsgrove Area)
M-Alyssa Goodman, Drew, Sr., Schenectady, N.Y. (Emma Willard)
M-Chelsea Paskman, Scranton, Jr., Chalfont, Pa. (Central Bucks South)
M-Diana Spadaro, Catholic, Sr., Stony Point, N.Y. (Albertus Magnus)
D-Diana Feldmann, Moravian, So., York, Pa. (Central York)
D-Kim Miranowic, Drew, Sr., Edison, N.J. (Edison)
D-Helene Nicoletti, Catholic, Sr., Haddonfield, N.J. (Haddonfield)
D-Erin Unterstein, Scranton, Sr., Lincroft, N.J. (Middletown South)
G-Alyssa Kemmerer, Susquehanna, Sr., Berwick, Pa. (Berwick Area)

Second Team
Pos-Name, School, Class, Hometown/High School
F-Shannon McEvoy, Moravian, Jr., Lafayette, N.J. (High Point)
F-Christine Meconi, Drew, So., Brooklyn, N.Y. (Midwood)
F-Courtney Orgill, Catholic, Fr., Wall, N.J. (Wall)
M-Sydney Parker, Scranton, Fr., Randolph, N.J. (Randolph)
M-Sisley Pumilia, Goucher, Jr., Spofford, N.H. (Keene)
M-Emily Rodriguez, Moravian, Jr., Bethlehem, Pa. (Liberty)
M-Alessandra Valdetara, Moravian, Sr., Butler, N.J. (Butler)
D-Eileen Black, Moravian, Fr., Branchburg, N.J. (Somerville)
D-Melissa Johnson, Juniata, Sr., Colonia, N.J. (John F. Kennedy)
D-Caitlin Murphy, Susquehanna, Jr., Rutherford, N.J. (Rutherford)
G-Caitlin Byrne, Scranton, Jr., East Rutherford, N.J. (IHA)
G-Kellen Matthews, Goucher, Jr., Northboro, Mass. (Algonquin Regional)

Offensive Player of the Year: Chelsea Paskman, Scranton
Defensive Player of the Year: Helene Nicoletti, Catholic
Rookie of the Year: Courtney Orgill, Catholic
Coaching Staff of the Year (Head Coach): Susquehanna (Kathy Kroupa)